Popis kurzu:
Umíte na klavír zahrát pár písniček, ale chtěli byste se toho naučit mnohem více? Nebo máte za sebou první kurz Táni Vaněčkové „Hra na klavír“ pro začátečníky a s napětím jste očekávali, kdy přibude další od této oblíbené lektorky? V tom případě budete mít radost, protože jsme si pro vás připravili pokračování.
V kurzu „Hra na klavír pro pokročilé” s lektorkou Táňou Vaněčkovou se naučíte 16 nových písniček a ošizeni nebudete ani o hudební terminologii. Možná si říkáte, k čemu ta teorie? Když ale chcete hrát podle not, potřebujete porozumět zápisu a všem těm záhadným značkám. Bez nich byste se mohli v notách ztratit.
V kurzu se dozvíte:
- jak fungují posuvky (křížek, béčko a další)
- jaký je rozdíl mezi ligaturou a legatem
- jak zapsat předznamenání a dynamiku
- jak se vyznat v repeticích
- jak rozlišit šestiosminový takt od 2/4, 3/4 či 4/4
- jak procvičovat technické pasáže
- jak hrát swingový rytmus
- jak používat pedál
V tomto online kurzu hry na klavír se společně s lektorkou Táňou Vaněčkovou naučíte spoustu nových písniček. Patří mezi ně například oblíbená skladba „Pro Elišku“, píseň z muzikálu Jesus Christ Superstar, Holubí dům od Jiřího Schelingera nebo píseň z filmu Piráti z Karibiku. Půjde tedy většinou o známé a oblíbené písničky, aby pro vás bylo učení zábavnější a nemuseli jste se do něj nutit. Rozhodně se máte na co těšit.
(zobrazit celý popis kurzu)
Výuka hry na klavír se většinou odehrává v základní umělecké škole. Ne každý si ale může dovolit docházet na hodiny, ať už jde o důvody časové nebo finanční. A u dospělých je to většinou ještě složitější. Proto jsme si pro vás připravili už druhý kurz hry na piano, díky kterému se můžete hraní věnovat, když zrovna máte chvilku. Navíc si můžete videa pouštět opakovaně, když například narazíte na něco, co vám hned nepůjde.
Hraní na hudební nástroj vyžaduje kromě trochy talentu a nadání hlavně píli a trpělivost. Možná jste se snažili naučit svoji oblíbenou písničku, ale zasekli jste se na tom, že jste nechápali, co se to v těch notách vlastně píše. Proč tam jsou na začátku ty divné křížky? A co znamenají ty obloučky? V tomto kurzu proniknete hlouběji do základních hudebních pojmů a věříme, že pod vedením naší skvělé lektorky vám to půjde mnohem lépe. Tak na nic nečekejte a pojďte se podívat na první díl!
Lekce kurzu:
V prvním dílu tototo online kurzu hry na klavír se naučíme známou skladbu Pro Elišku, jejímž autorem je slavný Ludwig van Beethoven. Tato skladba je v tónině a moll. Než začneme hrát, objasníme si některé posuvky (křížek, béčko a odrážka).
Ve druhém dílu se naučíme skladbu norského skladatele Edvarda Griega „In the Hall of the Mountain King“, tedy jeho velmi zjednodušenou verzi. Skladba je v tónině g moll. Kromě posuvek se podíváme také na to, co to znamená staccato a jak se v notách označuje.
V tomto dílu se přesuneme do pohádky a naučíme se titulní melodii z filmu Arabela. Tentokrát budeme hrát v tónině G dur a vysvětlíme si mimo jiné rozdíl mezi legatem a ligaturou.
Kdo by neznal Holubí dům v podání Jiřího Scheligera? Písničku si zahrajeme v tónině d moll a zaměříme se tentokrát na rytmus.
V šestém dílu tohoto online kurzu hry na klavír se naučíme krásnou árii z opery Rigoletto, kterou nádherně nazpíval například Luciano Pavarotti. Budeme se pohybovat v tónině G dur a z hudební teorie se podíváme například na pojmy jako triola nebo fermata.
V tomto dílu si zopakujeme hudební teorii a objasníme si některé nové pojmy. Budeme se zabývat předznamenáním, takty a rozdílem mezi stupnicí a tóninou. Povíme si také o tom, co znamená tečka za notou nebo tečka pod/nad notou a vysvělíme si i dynamická znaménka a tempové výrazy. Tato teorie nám pomůže lépe pochopit, co je napsáno v notách a co se tedy po nás chce.
V osmém dílu se naučíme známou francouzskou píseň Les Champ-Elysées, kterou budeme hrát v F dur. A protože to je u této písně potřeba, naučíme se hrát swingový rytmus.
Muzikál Jesus Christ Superstar... Ať už jste fanoušky originálu nebo české verze, určitě dobře znáte tuto píseň „The Last Supper“ neboli „Poslední večeře“. Naučíme se hrát rozložené akordy v levé ruce a vysvětlíme si pojmy SIMILE, FINE a D.C. al FINE. Hrát budeme tentokrát v tónině C dur.
Když se snažíme naučit nějakou skladbu, často se stává, že bychom ji prostě chtěli umět hned. Ono to ale samozřejmě nejde. Jaké nejčastější chyby děláme při nácviku skladeb? Jak často hrát? Jak rychle? Co když na nějakém místě vždycky udělám chybu? O tom všem si povíme v desátém dílu tohoto online kurzu hry na klavír.
V tomto dílu se naučíme krásnou píseň z filmu Čaroděj ze země Oz. Jedná se o skladbu „Somewhere Over The Rainbow“, kterou budeme hrát v C dur. Zopakujeme si rozložené akordy v levé ruce, kromě durových a mollových akordů se nám objeví i akord maj a dominantní septakord.
Ve dvanáctém dílu se naučíme hrát tango La Cumparsita z filmu Někdo to rád horké. Procvičíme si staccato a dynamická znaménka.
V tomto dílu si zahrajeme anglickou lidovou píseň, která se hraje o Vánocích. U nás ji můžete znát v české verzi od Marty Kubišové pod názvem „Dobrodružství s bohem Panem“. Hrát ji budeme v tónině d moll a vysvětlíme si na ní, co to je předtaktí, jak se hraje ligatura a jak dlouho má znít půlová nota s tečkou.
Naučíme se krásnou skladbu jihokorejského klavíristy a skladatele Yirumy. Jedná se o skladbu River Flows In You. V originální tónině by pro nás byla složitá, proto si ji zahrajeme v a moll a vzhledem k její délce v ní budeme pokračovat i v dalším dílu. Ve skladbě se nám budou často vyskytovat ligatury, na které si musíme dát pozor.
V druhé části nácviku skladby River Flows In You si řekneme, jak procvičovat technické pasáže jako rytmy, variace, zdvojování, staccato a prstoklad (podkládání).
V šestnáctém dílu si zahrajeme titulní píseň z fimu Piráti z Karibiku. Naučíme se hrát správně repetované tóny a povíme si o změnách tempa a jejich označení.
V sedmnáctém dílu kurzu hry na klavír se naučíme španělskou píseň Hijo de la Luna. Jedná se o složitější píseň, na které si ukážeme, jak se hraje arpeggio a vysvětlíme si rozdíl mezi taktem 2/4, 3/4, 4/4, 3/8 a 6/8.
V přeposledním dílu se naučíme upravenou verzi skladby Frederyka Chopina „Nocturne Op. 9 No. 2“. Naučíme se na ní, co je to agogika, jak správně vést melodii a jak vytvořit frázi.
V posledním dílu tohoto online kurzu hry na klavír se naučíme francouzskou „Baladu pro Adélku“, kterou pravděpodobně znáte v provedení českého klavíristy Jiřího Maláska. Opět se bude jednat o zjednodušenou verzi, v tónině C dur. Kromě jiného si na ní procvičíme například hraní v terciích a repetice.
Zde můžete komunikovat s lektorem a ostatními účastníky kurzu.
Jana M.
5. 10. 2024
Absolvovala jsem kurz pro začátečníky a už jsem navázala i tímto kurzem pro mírně pokročilé. Z obou kurzů jsem nadšená. Dosud jsem na žádný nástroj nikdy nehrála a nyní s úžasem zjišťuji, že jsem schopná zahrát všechny vyučované skladby. Jsem pevně rozhodnuta se naučit hrát na klavír co nejlépe to půjde. Kdyby vzniklo další pokračování kurzu, určitě bych zakoupila. Paní lektorka je skvělá a vybírá nádherné skladby! Děkuji!
Kurzy pro radost
Zdravíme Vás, Jano!
Moc děkujeme za Vaše krásné hodnocení! 😊 Jsme nadšení, že jste absolvovala oba kurzy a že Vás hra na klavír tak baví. Je úžasné slyšet, že jste se bez předchozích zkušeností dokázala naučit zahrát všechny vyučované skladby! 🎹 Paní lektorka opravdu vybírá krásné skladby a těší nás, že Vás to motivuje pokračovat.
Pokud by vzniklo pokračování, určitě Vám dáme vědět. Držíme Vám palce, ať se dál zlepšujete a užíváte si radost z hudby!
Pavel z Kurzů pro radost