Popis kurzu:
„Kurz tejpování – Jak si ulevit od bolesti pomocí tejpovacích pásek“ je tu pro všechny, kteří by se chtěli naučit pracovat s tejpovacími páskami. Fyzioterapeutka Mgr. Eliška Peterková vám v tomto tejpovacím kurzu ukáže, jak si snadno a rychle ulevit od bolesti zad, kloubů a svalů pomocí těchto pružných pásek.
V kurzu se naučíte:
- jak se používají tejpovací pásky a co to vlastně ty tejpovací pásky jsou
- jak připravit kůži na aplikaci tejpovací pásky
- jaké jsou základní techniky aplikace
- jak tejpovat základní klouby
- jak zatejpovat svaly
Tejpování, známé také jako kineziotaping, je rehabilitační technika, která využívá speciální pružné pásky, tzv. tejpovací pásky, k podpoře tělesných funkcí. Tyto pásky jsou navrženy tak, aby napodobovaly pružnost a tloušťku lidské kůže, což umožňuje volný pohyb bez omezení.
(zobrazit celý popis kurzu)
Tejpování se využívá z různých důvodů. Může jít například o podporu svalové funkce, úlevu od bolesti, podporu regenerace nebo zlepšení stability a pohyblivosti.
Tejpovací pásky se obvykle nanášejí na kůži v určitých vzorech, které závisí na cílené anatomické oblasti a požadovaném terapeutickém účinku. Tyto pásky se mohou nosit několik dní, aniž by způsobovaly nepohodlí nebo omezení pohybu.
Tejpování je v dnešní době velmi oblíbenou technikou, která se využívá jak u vrcholových sportovců, tak u lidí trpících chronickými bolestmi. Tejpovací pásky pomáhají nejen s úlevou od bolesti zad a svalů, ale také je možné je využít k lepšímu postavení kloubů. V první části tohoto kurzu tapingu se zaměříme na tejpování základních kloubů, zatímco v druhé části se budeme věnovat tejpování svalů.
Práce s tejpovacími páskami je snadná a zvládne ji každý. Staňte se mistry kineziotapingu s naším tejpovacím kurzem!
Lekce kurzu:
V prvním dílu tohoto kurzu tejpování se podíváme na to, jak zatejpovat kolenní kloub.
V tomto dílu se budeme zabývat tím, jak si pomoci od bolesti hlavy a krční páteře. Naučíme se, jak zatejpovat šíji, abychom se těchto nepříjemných bolestí rychle zbavili.
Rameno je poměrně složitý kloub, který je náchylný k různým problémům. Ve čtvrtém dílu tohoto tejpovacího kurzu si proto ukážeme univerzální tejpování ramenního kloubu, které může ulevit od bolesti a pomáhá kloub stabilizovat.
V poslední době je mezi lidmi stále častější tzv. syndrom tenisového loktu. V pátém dílu si proto ukážeme nejčastější způsob tejpování loketního kloubu, který lze mimo jiné využit právě u těchto problémů.
V šestém dílu kurzu tapingu se budeme zabývat křížokyčelním kloubem. Zatejpování tohoto kloubu můžeme využít při bolestech beder, křížové oblasti nebo při blokádách.
Pokud jste si někdy podvrtli kotník, pak by se vám mohla hodit technika, kterou se budeme zabývat v sedmém dílu kurzu tejpování. Pomocí této techniky můžeme totiž kloub stabilizovat.
V předchozích dílech jsme se věnovali kloubům a především jejich stabilizaci. V osmém dílu našeho kurzu si vysvětlíme základní techniky tejpování svalů.
Univerzální techniku tejpování předloktí, kterou si ukážeme v devátém dílu tohoto kurzu kineziotapingu, využijete u syndromu karpálního tunelu, syndromu tenisového loktu nebo při přetížení předloktí z manuální práce. Možnosti využití této techniky jsou opravdu široké.
Jedna z nejčastěji využívaných technik je rozhodně tejpování beder, tedy spodní části zad. Tuto techniku lze použít při přetížení zad ze sezení, manuální práce nebo při lehkých blokádách. Je možné ji také zkombinovat s tejpováním křížokyčelního kloubu.
Přetížení iliotibiálního traktu je nejčastější u lidí, kteří často chodí, nebo u běžců a cyklistů. Toto přetížení se projevuje bolestí vnější části kolene. Technikou, kterou si ukážeme v předposledním dílu tohoto kurzu, můžeme zmírnit napětí v oblasti iliotibiálního traktu.
Zkrácení a přetížení lýtek nebo napětí Achillovy šlachy – to vše lze zmírnit využitím tejpování lýtka.
Zde můžete komunikovat s lektorem a ostatními účastníky kurzu.
O lektorovi:
Mgr. Eliška Peterková - fyzioterapeutka
1 kurz
Jsem absolventkou Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Působím jako registrovaná fyzioterapeutka, lektorka kineziotapingu a také cvičitelka I. třídy zdravotní tělesné výchovy. Kromě toho vyučuji na seminářích a školeních pro trenéry, cvičitele, personál nemocnic, ale i pro laiky. Ve své praxi kromě tapingu nejvíce využívám techniky měkkých tkání, mobilizaci, baňkování, individuální cvičení a instruktáž na doma i do práce. Mým cílem je vést lidi ke zdravému a funkčnímu pohybu.
Michal Stýblo
9. 1. 2025
Srozumitelné vysvětlení a jednoduché návody jak provádět techniku tejpovani. Už využito v praxi a s pozitivním výsledkem. Určitě budu rád za další podobný kurz.
Kurzy pro radost
Dobrý den, Michale,
děkujeme Vám za skvělé hodnocení a pět hvězdiček! 😊 Jsme rádi, že Vám kurz pomohl nejen pochopit techniku tejpování, ale že jste jej už úspěšně využil i v praxi – to nás moc těší! Vaše chuť pokračovat a učit se dál je inspirativní, a určitě zvážíme možnost dalších podobných kurzů.
Přejeme Vám hodně zdraví a úspěchů při dalším tejpování! Pokud budete mít další dotazy, neváhejte se na nás obrátit. 😊
Pavel z Kurzů pro radost