Hlavolam – co budeme potřebovat
Kurz: Práce se dřevem, lektor: Martin Louženský
K výrobě křížového dřevěného hlavolamu je třeba laťka 30 x 10 mm v délce minimálně 280 mm a také dobré ruční nářadí. Jaké, to si ukážeme v prvním dílu kurzu „Práce se dřevem“.
Lekce kurzu:
K výrobě křížového dřevěného hlavolamu je třeba laťka 30 x 10 mm v délce minimálně 280 mm a také dobré ruční nářadí. Jaké, to si ukážeme v prvním dílu kurzu „Práce se dřevem“.
Na laťku si narýsujeme hlavolam.
Budou se vám hodit dvě dláta – úzké a široké.
V tomto dílu truhlářského kurzu si vyřízneme prostupy a rozdělíme si hlavolam na tři části. Také vám ukážu vychytávku, kterou používám místo svěráku.
Hlavolam dokončíme rašplováním a smirkováním a ukážeme si, jak se dá složit.
V poslední neplacené části kurzu „Práce se dřevem“ vám ukážu, jaké používám oleje a povíme si obecně něco málo o povrchové úpravě dřeva.
Ukážeme si, z čeho se stolička skládá, a uvidíte ji také v rozebraném stavu.
Jak široké laťky používat při výrobě spárovek, aby se nám po slepení nebortily? To si řekneme v 9. dílu tohoto truhlářského kurzu.
V tomto dílu si povíme, jak se na dřevo dívá řemeslík, který chce vyrobit něco, co při správném používání vydrží dlouhodobě.
Ukážeme si různé varianty toho, jak lepit spárovky tlusté i tenké, uvidíte také tři druhy lepidel a krátce si povíme něco o jejich používání.
V tomto dílu kurzu „Práce se dřevem“ vám prozradím, jak a pod jakým úhlem zformátovat slepené spárovky na výrobu nohou.
Správný úhel máme na kotoučové pile nastavený a můžeme se pustit do řezání.
V tomto dílu vám ukážu, jak a proč dělat tvarové řezání přímočarou pilou, vysvětlíme si rozdíl mezi podélným a příčným řezáním a povíme si o druzích pilových plátků pro řezání a o funkci předkmitu.
V patnáctém dílu tohoto truhlářského kurzu si ukážeme, jak překreslit tvar z šablony na spárovku a zkusíme si i tvarové řezání. Mimo to vám také prozradím, proč je výhodné neřezat v té nakreslené čáře, ale kousek vedle.
Přeneseme si tvar sedáku z šablony na spárovku.
Nyní si vyvrtáme otvor do sedáku. Co předtím nepodcenit? A jak vypadá a co to je Forstnerův vrták? To se dozvíte právě v tomto dílu kurzu „Práce se dřevem“.
V tomto dílu si ukážeme, jak si spárovku připevnit mimo stůl a jak vyřezat tvar sedáku.
V tomto dílu si řekneme něco o brusných válečcích a zrnitosti. Doporučím vám, jaké válečky použít při tvarovém broušení nohou a sedáku na spodní frézce.
Ve dvacátém dílu tohoto truhlářského kurzu vám vysvětlím a ukážu, proč je sražená hrana na materiálu důležitá, a to nejen jako estetická záležitost.
Tam, kam se brusné válečky nedostanou, tam musíme použít rašpli – například v otvoru sedáku.
V tomto dílu vysvětluju, jak začít s vrchní frézkou a jaká jsou úskalí tohoto nářadí.
Ukážeme si, jak frézovat sedák i nohy stoličky.
Ukážeme si, jak orýsovat otvor pro dlab a také si řekneme něco málo o tzv. zlatém řezu. Jako bonus se dozvíte, jak celkem snadno přenést rozměry otvoru na druhou stranu. Pojďte se podívat na další dílu kurzu „Práce se dřevem“.
Ukážeme si, jak vrtat otvory v rozích dlabu, a že je třeba držet kolmost při vrtání.
Otvor pro trnož si uděláme za pomoci dláta. Dejte si pozor, abyste si pohlídali úhel. Nejprve přerušíme svislá vlákna a poté podélná.
V tomto dílu vám ukážu, jak dlátuju otvor pro trnož skrze nohu.
V dalším dílu tohoto truhlářského kurzu vám ukážu dočištění otvorů pro trnož rašplemi (nezapomeneme na hlídání úhlu sklonu) a nasazení trnože (zatím bez klínku).
Je třeba, abyste si připravili laťku o rozměrech 43 x 25 x 395 mm na trnož stoličky, a já vám vysvětlím, co s ní budeme dělat.
V tomto dílu kurzu „Práce se dřevem“ si ukážeme tzv. osazení čepu na trnoži na kotoučové pile. Pod úhlem 13 stupňů a vysunutém kotouči 2,5 mm nad povrch stolu odebíráme materiál z tloušťky latě z obou stran. Výsledek ztenčení by měl být 20 mm.
Pokračujeme v tzv. osazení čepu na trnoži na kotoučové pile. Tentokrát pod úhlem 90 stupňů a vysunutém kotouči 6,5 mm nad povrch stolu odebíráme materiál z tloušťky latě z obou stran. Výsledek ztenčení by měl být 30 mm.
Nyní si v trnoži vyvrtáme otvory pro klínky. Pojďte se podívat, jak a kam otvory vyvrtat.
Na otvor pro klínek v trnoži použijeme 8mm vrták skrz osazení trnože.
V tomto dílu vám ukážu, jak se připravit na výrobu klínků.
Podívejte se, jak uříznutý polotovar dobrousit do správného tvaru.
Teď si ukážeme, jak a na čem budeme kolíkovat spoj nohou a sedáku. A víte, proč je klínek pro truhláře nezbytnou pomůckou? Tak se podívejte na další díl tohoto truhlářského kurzu.
V tomto dílu si ukážeme vrtání kolíků na dlabačce a také se dozvíte, jak hluboko by měly kolíky být.
Teď si potřebujeme přenést otvory kolíků z nohou do sedáku. Uděláme to pomocí jednoduché pomůcky, kterou seženete v hobby marketu. A také už osadíme kolíky 8 x 40 mm do nohou. Budete jich potřebovat celkem 8.
Podívejte se, jak vyvrtat otvory s dorazem pomocí vrtáku, když na něm otočíme záhlubník.
V tomto dílu kurzu „Práce se dřevem“ si vysvětlíme, proč je důležité obrousit všechny díly stoličky před slepením. A také vám ukážu jednu vychytávku, o které byste měli vědět.
Zbývá stoličku slepit – lepidlo nanášíme do otvorů vzhůru nohama.
Posledním krokem v našem truhlářském kurzu bude povrchová úprava stoličky. Povíme si, jak při povrchové úpravě postupovat a ukážeme si různé druhy olejů.
Zde můžete komunikovat s lektorem a ostatními účastníky kurzu.
Hodnocení a komentáře:
Pro přidání hodnocení je nutné se přihlásit.
Milada Stehlíková
2. 9. 2024
Dobrý den, ráda vyrábím ze dřeva, ale jen malé věci, spíše šperky. S dětmi v DDM pracujeme v kroužku Kutil, vyrábíme také jen drobné věci, děti se učí používat nástroje. Někteří chlapci jsou velmi šikovní. Tento kurz je velmi zajímavý. Děkuji
Kurzy pro radost
Dobrý den, Milado!
Děkujeme vám za vaše hodnocení. 😊 Jsme rádi, že vás kurz práce se dřevem zaujal. Je skvělé, že učíte děti pracovat s nástroji a že mezi nimi máte šikovné kutily.
Potěší nás, když nám dáte vědět, jaké šperky jste vytvořila.
Pavel z Kurzů pro radost
Olga MOUCHOVÁ
2. 9. 2024
Vyrobit něco ze dřeva mě vždycky lákalo, takže kurz pana Martina Louženského mě hodně zaujal. Zatím zkouším vytvořit hlavolam a pořizuji postupně nářadí.
Kurzy pro radost
Dobrý den, Olgo!
Děkujeme vám za vaše hodnocení. 😊 Jsme rádi, že vás kurz pana Martina Louženského zaujal a že se pouštíte do práce se dřevem.
Potěší nás, když nám dáte vědět, jak se vám hlavolam povedl.
Eva z Kurzů pro radost
Jitka Brožová
26. 9. 2024
Dobrý den,
kurz jsem překoukala jedním dechem. Občas něco kutím a vše se dá dělat ještě o trochu líp. Stoličku asi ještě nezvládnu tak perfektně, ale třeba jednou... Zatím jen maličkosti nebo drobné opravy. Kurz se mi moc líbil a určitě potěší všechny domácí kutily, kteří se dřevem teprve začínají nebo i pro mírně pokročilé.
Martin Louženský
Dobrý den, Jitko. Moc děkuji za vaší zprávu. Pro všechny začínající i mírně pokročilé kutily mám jednu nevyžádanou radu: nevzdávejte se! Každý mistr začínal jako nováček a na chyby se můžete dívat jako na takové kroky k postupné dokonalosti. Buďte trpěliví, užívejte si každý projekt a nebojte se zkoušet nové techniky. S každým dalším kouskem se budete zlepšovat. Hodně štěstí a radosti z tvoření!