Kolik jídla jíst a jak často?
Kurz: Jak zhubnout bez diet a jojo efektu, lektor: Jan Dušák
Je pouze na nás, kdy můžeme a kdy chceme jíst. Není nutné mít pevně stanovené množství a časy jídel během dne. Vše je pouze na nás.
Lekce kurzu:
Je pouze na nás, kdy můžeme a kdy chceme jíst. Není nutné mít pevně stanovené množství a časy jídel během dne. Vše je pouze na nás.
V tomto videu se dozvíme nejčastější příčiny, proč nehubneme, a ukážeme si, co v takových situacích můžeme dělat.
Průmyslově zpracované potraviny jsou nepřítelem číslo jedna. V moderní společnosti jsou bohužel všudypřítomné. Poznejte průmyslově zpracované potraviny, zjistěte, jakým způsobem ovlivňují naše tělo, váhu a chutě, a naučte se jim vyhýbat.
Naše stravování musí být dlouhodobě udržitelné. I kdyby to mělo znamenat dát si občas něco nezdravého. Jedině tak se nám podaří kontinuálně, měsíc co měsíc, hubnout další a další kila.
Základem každého jídla by měly být celistvé potraviny. Poté je už pouze na nás, jaký pokrm si z nich připravíme. Steaky, omáčky, sendviče, americké brambory, pasta, mléčné produkty, obilné kaše... Fantazii se meze nekladou.
Počítání kalorií je nejpřesnější způsob, jakým můžeme kontrolovat a ovlivňovat naši stravu a váhu. Není to však nutnost. Efektivní hubnutí a udržitelná váha jsou možné i bez počítání kalorií.
Pokud budeme mít během stravování pocit, že se omezujeme, že si nemůžeme vychutnat oblíbené jídlo a neustále si něco odpíráme, vyhoříme. Najděte si svůj systém, který vám bude fungovat. Držte se základních pilířů.
V tomto dílu si rozebereme základní makroživiny a řekneme si, jaká je jejich úloha v našem stravování. V jakých potravinách je najdeme a proč bychom měli dbát na to, abychom jich měli každý den dostatek?
Jaké je nejdůležitější jídlo během dne? Kdy je nejvhodnější doba na jezení? Každý žijeme svůj život, každý máme jiný harmonogram. Nejvhodnější doba na jídlo je proto pro každého jiná. Je to opět pouze na nás, kdy budeme mít největší a nejvýživnější jídlo.
Jídlo milujeme, je neoddělitelnou součástí každého našeho dne. Udělejme si na něj proto čas. Vnímejme své jídlo, vychutnejme si ho. Pokud budeme jíst ve spěchu, sníme daleko větší množství jídla a kalorií a hubnutí pro nás bude mnohem obtížnější.
Zdravé stravování nemusí být drahé. Jak nakupovat potraviny a ještě na tom ušetřit? Můžeme ušetřit i několik tisíc korun měsíčně. Ukážeme si jak, kde, kdy a co nakupovat, abychom na potravinách ušetřili peníze. Ukážeme si i názorný příklad jídelníčku na celý den a kolik korun takový jídelníček stojí.
Jak poznám nekvalitní a kvalitní potravinu? Vždy bychom měli upřednostňovat kvalitu potravin. Nekvalitní potraviny se na první pohled zdají být levnější a výhodnější, opak je však pravdou. Ukážeme si rozdíl mezi kvalitní a nekvalitní potravinou a zdůrazníme si důležitost kvality našeho jídla.
Naplánovat si a připravit jídlo je podstatná část našeho stravování. Plánování našeho jídla budeme umět za pochodu a příprava mnoha jídel zabere jen pár sekund nebo minut.
Jak si skládat svá jídla? Každé naše jídlo by se mělo skládat z jednotlivých makroživin. Ukážeme si, že tyto makroživiny najdeme kdekoliv a kdykoliv v každém supermarketu. Ukážeme si, jak si připravit kvalitní jídlo plné živin.
Ze zdravého stravování nemusíme za každou cenu vyřadit vše nezdravé. Ukážeme si, kdy takové potraviny můžeme konzumovat a na co si dát pozor.
Nejcennějším pomocníkem při efektivním hubnutí je pravidlo 80/20. Můžeme ho aplikovat do jakékoliv oblasti našeho života. Naučíme se, jak toto pravidlo aplikovat do našeho stravování a ukážeme si, jak nám může pomoci při hubnutí.
Přijde situace, kdy nebudu stíhat a nebudu si moct připravit kvalitní velké jídlo. I v takových situacích však máme volbu kvalitních potravin a plnohodnotné svačiny nebo velkého jídla. Naučíme se, co v takových situacích dělat a jak je řešit, abychom nepokazili náš proces hubnutí.
Během dne se může stát spoustu věcí a je téměř jisté, že nás přepadnou chutě. V tomto dílu si ukážeme nejčastější příčiny, proč nás chutě přepadávají a co dělat pro to, abychom chutím nepropadli.
Může se stát, že se neudržíme a chutím propadneme. Je to naprosto v pořádku a stává se to každému. Máme však opět lepší varianty potravin, kterými můžeme své chutě ukojit. Těmito potravinami navíc dodáme našemu tělu i důležité živiny.
Můžeme si nastavit tvrdou a přísnou dietu a zhubnout 10 kg za pár měsíců. K čemu nám to ale bude, pokud váhu nabereme zpět a budeme se cítit mizerně? Pomalejší a jistější hubnutí je příjemnější, jednodušší a jistější. Váha se nám navíc nevrátí zpátky na začátek.
Spánek je nejdůležitější aspekt našeho zdraví. S dostatkem spánku máme větší motivaci, silnější vůli, více energie a lepší náladu. Nedostatek spánku je jednou z hlavních příčin, proč se nám stále nedaří zhubnout.
Pohyb je život a to doslova. Pohyb, stejně jako spánek, ovlivňuje naši náladu, sílu, vůli a i rychlost a efektivitu metabolismu. Není třeba chodit 3x týdně do posilovny a 2x týdně běhat. Stačí se pouze více přirozeně hýbat.
Nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak zhubnout – NEAT. Jde o velmi podceňovaný fenomén. NEAT však spotřebuje obrovské množství naší energie během dne. NEAT je nenáročná, lehká, podvědomá aktivita. Můžeme ji však vědomě ovlivnit a urychlit tak svoje hubnutí.
Proč bychom se měli podívat na některé suplementy? Dokážou nám pomoci i s hubnutím? Moderní stravování většiny populace má problém pokrýt všechny potřebné živiny našeho těla. Obzvlášť pokud nebereme ohled na kvalitu potravin a nemáme osvojené zdravé stravovací návyky. Je tu několik základních levných doplňků stravy, které nám pomohou nejen s hubnutím, ale i s celkovým zdravím, včetně fyzické zdatnosti, odolnosti a duševní pohody.
Střevní mikrobiom je obrovský a fascinující mikroskopický svět, který ovlivňuje kompletně celý náš organismus. Složení a kondice našeho střevního mikrobiomu přímo ovlivňuje naši náladu, chutě, hlad, trávení, imunitu a mnoho dalších oblastí našeho organismu. V tomto dílu se dozvíte, jak o svůj mikrobiom pečovat, čím ho ničíme a které potraviny jíst, abychom ho udrželi v dobré kondici.
Během celého našeho procesu hubnutí nám může váha skákat nahoru i dolu a to i během několika dní. Krátkodobé váhové skoky však nemusí nic znamenat. Důležitý je dlouhodobý horizont (měsíce). Pravidelně se měřte a važte. Progres si zaznamenávejte. Pravidelné měření a vážení = efektivní hubnutí.
Kurz je u konce...
Zde můžete komunikovat s lektorem a ostatními účastníky kurzu.
Hodnocení a komentáře:
Pro přidání hodnocení je nutné se přihlásit.
Zatím nebyla přidána žádná hodnocení.